تلویزیون چه سایزی بخرم؟

راهنما خرید تلویزیون

یکی از مهم‌ترین لوازم خانگی که در هر خانه‌ای یافت می‌شود، تلویزیون است. البته کارایی این دستگاه محبوب تنها به خانه محدود نمی‌شود؛ بلکه در مکان‌های گوناگونی مانند رستوران، کافه، محل کار، اتاق بازی و … نیز از آن استفاده می‌کنند. یکی از رایج‌ترین سوالاتی که اغلب کاربران پیش از خرید از کارشناسان ما می‌پرسند این است که تلویزیون چه سایزی بخرم؟ به دلیل اهمیت بالای اندازه‌ی درست تلویزیون تصمیم داریم تا در این راهنمای جامع به شما کمک کنیم تا بهترین انتخاب را داشته باشید. با مولودی مال همراه شوید.

راهنمای خرید بهترین سایز تلویزیون

برای آن‌که بتوانید به پاسخ صحیح سوال تلویزیون چه سایزی بخرم برسید، باید ابتدا با ابعاد تلویزیون‌های دنیای امروز آشنا شوید. در ادامه به بررسی اندازه‌های پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین تلویزیون‌ها می‌پردازیم.


سوالی که اغلب در هنگام خرید تلویزیون به ذهن‌ها خطور می‌کند این است که تلویزیون چه سایزی بخریم؟ بیشتر افراد تمایل دارند تلویزیون‌های بزرگ داشته باشند، تا تصاویر و فیلم‌ها را با کیفیت بالا ببینند. اما بزرگی یا کوچکی تلویزیون تنها چیزی نیست که باید در انتخاب آن دقت کرد. قبل از هر چیز، باید متراژ و اندازه خانه را نیز در نظر گرفت. با توجه به اینکه خانه‌های امروزی متراژ کمتری دارند، انتخاب تلویزیون مناسب براساس متراژ خانه یک نکته بسیار مهم است. اکثر افراد تلویزیون بزرگ را برای اتاق اصلی مناسب می‌دانند، اما همیشه خریدن یک تلویزیون بزرگ نشان از موفقیت ما در خرید نیست. جدا از اینکه تلویزیون بزرگ خانه را کوچک و فشرده نشان می‌دهد، می‌تواند باعث سردرد نیز شود.


خیلی‌ها موقع خرید تلویزیون از خودشان می‌پرسند چه سایزی بخریم؟ ۳۷ اینچی؟ ۴۲؟ ۵۰؟ ۶۵؟ ۹۰؟ این‌روزها تقریبا در هر ابعاد و اندازه‌ای و با هر بودجه‌ای می‌توان اقدام به خرید یک تلویزیون کرد. شما می‌توانید تا جایی که از بابت فضا محدودیتی ندارید، تلویزیون‌های بزرگ‌تری تهیه نمایید؛ بزرگ‌تر از آنچه که تصورش را بکنید. اما سوال اساسی این‌جاست که بالاخره تلویزیون چند اینچی بخریم ؟! یک جواب کوتاه برای پرسش بالا می‌تواند این باشد که: تا جایی که جیب‌تان اجازه می‌دهد؛ اما پاسخ بلندتر این خواهد بود که بستگی به اتاق شما، فاصله نشستن شما، چشم‌های شما و همچنین توافق جمعی همه اعضای خانواده دارد.

تلویزیون چه سایزی بخرم؟

امروزه وجود تلویزیون ( آن هم از نوع LED ،LCD ،OLED ،AMOLED , و …) در خانه ها بسیار رایج است و به عنوان یکی از وسایل اصلی خانه عموماً دیده می شود. اما مشخصات مختلف بین دستگاه های متفاوت می تواند خرید یک تلویزیون یا حداقل انتخاب یکی از آنها برای خرید را به تجربه ای گیج کننده تبدیل کند.

روش‌‌های استاندارد تعیین سایز تلویزیون

به‌طور کلی برای تعیین سایز تلویزیون دو روش وجود دارد که به ترتیب از سوی THX و SMPTE اعلام شده‌اند. در ادامه به بررسی روش‌های نام‌برده خواهیم پرداخت.

روش TTH
روش THX برای تعیین صدا و تصویر استاندارد کارایی دارد و از طرف جرج لوکاس ارائه شده است. لوکاس عقده دارد تلویزیون‌ها باید با زاویه دید40 درجه تولید و عرضه شوند. به این ترتیب مطابق با روش THX بهترین فاصله برای یک‌ تلویزیون 65 اینچ 2 متر است.

روش SMPTE
روش SMPTE به روش جامعه مهندسان تصویر متحرک و تلویزیون نیز خوانده می‌شود. مطابق با استانداردهای این روش تلویزیون‌ها باید با زاویه دید 30 درجه تولید و عرضه شوند. به این ترتیب بهترین فاصله برای یک تلویزیون 49 اینچ بین 2 الی 2.5 خواهد بود.

نکات مهم درباره فاصله مناسب از تلویزیون

  • نکته اول: در ابتدا باید فضای مناسبی برای قرار دادن تلویزیون در نظر بگیرید. این فضا معمولا در اتاق تا محلی از خانه خواهد بود که صندلی‌های راحتی در آن قرار می‌گیرند. حالا باید فاصله تلویزیون از جایی که می‌نشینید و به تماشای تلویزیون مشغول می‌شوید را اندازه‌گیری کنید.
  • نکته دوم: با توجه به فاصله‌ای که به دست آوردید باید سایز مناسب تلویزیون خود را انتخاب کنید. حالا نسبت به اندازه تلویزیون می‌توانید محل نشستن خود را تغییر دهید.

فاصله شما از تلویزیون

سالن یا اتاقی که قرار است تلویزیون را در آن قرار دهید دارای چه سایزی است؟ مکان یا مبلمانی که قرار است رو به روی تلویزیون قرار بگیرد در چه فاصله ای در مقابل تلویزیون قرار است قرار بگیرد و آیا امکان جابه جایی قرار دارد؟

بر این اساس یک راه حل ساده ولی کمی عجیب و غریب وجود دارد که تنها کافیست که این فاصله قرار گیری از مقابل تلویزیون را در 0.84 ضرب کنید. به این صورت اندازه ای که سایز یا بهتر است بگوییم قطر تلویزیون شما را شامل می شود به دست می آید. مثلا اگر فاصله شما از تلویزیون قرار است 2 متر یا 200 سانتی متر باشد اگر 200 رو به اینچ تقسیم کنیم به عدد حدودا 78 اینچ میرسیم که با ضرب این عدد در 0.84 به سایز تلویزیون بر حسب اینچ می رسیم که حدودا 66 اینچ است. اما تلویزیون 66 اینچی برای فاصله دو متری؟

فاصله مناسب از تلویزیون

ما به شما توصیه می کنیم برای فاصله های معمول که حدودا 2 الی 3 متر از تلویزیون است بهترین سایز های تلویزیون 50 الی 60 اینچ است. البته این سایز باز هم بستگی به کیفیت و رزولوشن تصویر دارد که می تواند بر روی فاصله شما از تلویزیون تاثیر گذار باشد.


میانگین اندازۀ تلویزیون ها هر ساله افزایش می یابد و انتظارات ما نیز نسبت به سایز و برازندگی آن مدام در حال تغییر است. تلویزیون 75 اینچ در ردۀ سریع ترین تلویزیون های در حال رشد بازار است اما چنین دستگاه بزرگی برای خانۀ بسیاری از شما مناسب نیست.

قبل از اینکه به سراغ نکات مهم برویم باید با مفهومی به نام سایز تلویزیون بیشتر آشنا شویم. معمولا در تمامی دنیا سایز تلویزیون ها را با اینچ مشخص می کنند. اما مثلا یک سایز 52 اینچ دقیقا چقدر یا چند سانتی متر طول و عرض دارد؟

محاسبه درست اندازه تلویزیون

اینچ یک واحد اندازه گیری همانند متر و سانتی متر است.

برای تبدیل آن به سانتی متر تنها کافی است آن را در 2.54 ضرب کنید تا اندازه را به سانتی متر به دست بیاورید.

اما وقتی که می گویم یک تلویزیون 55 اینچ است این عدد سایز قطر تلویزیون شما و آن هم از قسمت نمایشگر است و نه قاب( همانند تصویر بالا) . پس اگر یک تلویزیون 55 اینچ است این یعنی قطر نمایشگر از قسمت داخلی نمایشگر تا گوشه مقابل 55 اینچ یا 55*2.54= 139.7 سانتی متر است.

تلویزیون چند اینچی بخرم؟

حال که با روش محاسبه صحیح ابعاد و اندازه تلویزیون آشنا شدیم و همچنین به این نکته مهم پی بردیم که بزرگترین سایز تلویزیون از بین اندازه‌های موجود در بین مدل انتخابی ما گزینه استانداردی برای خرید محسوب نمی‌شود، راحت‌تر و بهتر می‌توانیم تلویزیونی با ابعاد و اندازه استاندارد انتخاب کنیم.همه ما می‌دانیم که امروزه تلویزیون یکی از مهمترین و ضروری‌ترین لوازم مورد نیاز برای منزل است. خوشبختانه در حال‌حاضر کمپانی‌های زیادی در سراسر دنیا وجود دارند که در این زمینه فعال بوده و انواع و اقسام تلویزیون را راهی بازار می‌کنند. هرچند که وجود تنوع ما بالا دست ما را برای انتخاب باز می‌گذارد، اما نباید اجازه دهیم که این گزینه سبب شود در انتخاب دچار اشتباه شویم.

تلویزیون چند اینچی بخرم؟

برخلاف تصور انتخاب تلویزیون با سایز مناسب به همان اندازه که انتخاب مدل و برند مهم هستند دارای اهمیت بوده و لازم است که ما در این زمینه به اندازه کافی دقت و حساسیت به خرج بدهیم.تلویزیون جزو آن دسته از لوازمی است که خوشبختانه با پیشرفت چشمگیری به همراه بوده و نمونه هایی که در حال‌حاضر در بازار وجود دارند در مقایسه با موارد قدیمی‌تر بسیار پیشرفته‌تر هستند.به‌نحوی که در کنار ارائه تصاویر با کیفیت امکانات بیشتری را نیز به ما ارائه می‌دهند. منتهی برای آن که بتوانیم از بین موارد موجود در بازار گزینه‌ای را برای خرید انتخاب کنیم که خدمات را بهینه‌تر و مطلوب‌تر به ما ارائه دهند باید در باره نمایشگرهای خانگی مدرن و قابلیت‌های آن‌ها به اندازه کافی اطلاعات داشته باشیم.

وضوح زاویه دید تلویزیون

بعضی از کاربران اعتقاد دارند سایز تلویزیون هر چه بزرگتر باشد بهتر است اما اینگونه نیست و شما باید متناسب بافاصله ی خودتان از تلویزیون سایز مناسب خود را انتخاب کنبد برای مثال شما وقتی به یک فیلم با کیفیت فول اچ دی نگاه می کنید و فاصله ی شما از تلویزیون مطابق با استانداردها رعایت کرده باشید چگالی جزئیات بیشتری و تصویر را بروی تعداد پیکسل های بیشتری خواهید دید و این همان وضوح زاویه ای است و باعث افزایش کیفیت تصویر می شود.

هرچه فاصله ی شما از تلویزیون استانداردتر باشد تعداد پیکسل های بیشتری مشاهده می کنید و وضوح زاویه ای بالا تر خواهد بود اما اگر شما به تلویزیون بیشتر از حد استاندارد نزدیک باشید تراکم پیکسل ها پایین تر خواهد بود و افت کیفیت تصویر را شاهد خواهید بود

البته وضوح زاویه دید به چشمان شما نیز بستگی دارد.گاها امکان دارد شما مطابق استاندارد ها رعایت کرده باشید اما ممکن است دیده گانتان به اندازه ی کافی جزئیات را تشخیص ندهند و کیفیت واقعی تلویزیون را نبینید.

آیا بزرگترین سایز بهترین سایز تلویزیون است؟

هنگامی که ما با سوال تلویزیون چند اینچی بخرم؟ مواجه می‌شویم برای آنکه بتوانیم انتخاب درست و معقولی داشته باشیم لازم است که به معیارهای مختلفی در این زمینه توجه کنیم. اما متاسفانه واقعیت اصلاً این چنین نیست، بلکه بسیاری از ما تصور می‌کنیم بهترین و مناسب‌ترین سایز برای ما بزرگترین سایز مدلی، است که انتخاب می‌کنیم.

این روزها انواع و اقسام تلویزیون با مدل‌ها و قابلیت‌های خاص و ویژه در بازار وجود دارد که هر کدام از آن‌ها دارای سایز بندی‌های مشخص هستند. زمانی که ما قصد خرید تلویزیون داریم، حتی‌المقدور سعی می‌کنیم از بین موارد موجود گزینه‌ای را با برند و مدل مناسب ‌کنیم.اما متاسفانه در رابطه با انتخاب سایز آنچنان که باید دقت‌عمل به خرج نمی‌دهیم. زیرا تصور اغلب ما بر این است که هر چه سایز تلویزیون بزرگتر باشد انتخاب بهتری برای خرید است.

اما باید به این نکته مهم اشاره کنیم که انتخاب تلویزیون با سایز بزرگ در صورت عدم محدودیت‌های مالی اصلا درست نیست. به‌عبارت دیگر حتی زمانی که ما از نظر مالی محدودیتی برای خرید تلویزیون با سایز بزرگ را نداریم، نمی‌توانیم بدون در نظر گرفتن سایر معیارها به سراغ سایزهای بزرگ برویم.پس برای آنکه از انتخاب خود راضی باشیم و آنچنان که می‌خواهیم از آن تصاویر باکیفیت و واضح دریافت کنیم لازم است که در کنار بودجه به معیارهای دیگری که در این زمینه تاثیرگذار هستند، نیز توجه کنیم.

چگونه تلویزیون مناسب برای اتاق پذیرایی انتخاب کنیم؟

اکثر افراد بدون آن که محاسبات دقیقی درباره سایز تلویزیون و اندازه اتاق داشته باشند، آن را انتخاب می‌کنند. بعد از خرید نیز، تلویزیون خود را در فاصله‌ای نامناسب قرار داده و مدت‌هاست که به همین منوال پیش می‌روند. قبل از انتخاب تلویزیون مناسب برای خانه، باید ابعاد و اندازه‌ آن را در نظر بگیرید. اعضای خانواده در فاصله چندمتری از تلویزیون قرار می‌گیرند؟ خانه چند متر است؟ شاید انتخاب تلویزیون بزرگتر باعث شود تصاویر را راحت پردازش کنید، اما به مرور چشم شما آسیب خواهد دید.

اگر خانه‌ای بزرگ دارید تلویزیونی بالای ۵۰ اینچ انتخاب کنید، زیرا در این موقع فاصله شما از تلویزیون زیاد بوده و لازم نیست خیلی به تصاویر دقت کنید.

برای خانه‌های متوسط و کوچک تلویزیون‌های زیر ۵۰ اینچ مناسبند. باید بدانید که تلویزیون‌های ۲۴ تا ۳۶ اینچی از قابلیت‌های HDR و 4K پشتییبانی نمی‌کنند. برای اینکه فضای بیشتری داشته باشید تلویزیون را به دیوار متصل کنید، به یاد داشته باشید که اگر تلویزیون انتخابی شما منحنی است نمی‌توانید ان را بر روی دیوار نصب کنید.

تلویزیون باید در حدود ۳ متر از چشم انسان فاصله داشته و زاویه دید نیز در حدود ۴۰ درجه باشد. در غیر اینصورت تصویر مناسب و صحیحی نخواهیم دید. اگر تلویزیون را متناسب با متراژ خانه انتخاب نکنید و آن را در زاویه نامناسبی قرار دهید، پس از مدتی در ناحیه کاسه سر و چشمانتان احساس خستگی خواهید کرد.

این مشکل به این خاطر است که، شما زاویه دید بسیار کم و محدودی نسبت به صفحه نمایش دارید. چشمان شما خسته شده و چون نور صفحه نمایش از نقطه بسیار نزدیک به چشمان شما بازتاب دارد، قرنیه چشم بازتر شده و خستگی پدید می‌آید.

با روشن کردن چند لامپ کم‌نور که نور مورب داشته باشند، می‌توانید این زاویه نامناسب را کمی اصلاح کنید. استفاده صحیح از نورها و چراغ‌ها در فضا به شما کمک خواهد کرد یک فضای سینمایی و تاریک با یک کیفیت خوب را ایجاد کنید.


تلویزیون 50 اینچ

یکی از تلویزیون‌هایی که برای فضاهای کوچک مناسب است، تلویزیون 50 اینچ است. اگر بخواهیم ابعاد این نوع تلویزیون را بررسی کنیم، باید بگوییم که با توجه به آن‌که هر اینچ 2.5 سانتی‌متر و قطر این تلویزیون 50 اینچ است، ابعاد آن 110.7 در 62.3 است.

تلویزیون 50 اینچ بیشتر برای سالن‌های انتظار، پذیرایی‌هایی با متراژ کم، رستوران‌ها و کافه‌ها مناسب است؛ زیرا حداقل فاصله از تلویزیون 50 اینچ در حدود 1.9 متر می‌باشد. فاصله‌ی کمتر برای بینایی و سلامت چشمان شما خطرآفرین خواهد بود اما فاصله‌ی بیشتر فقط باعث کوچکتر دیدن جزئیات خواهد شد؛ بنابراین بهترین فاصله در حدود 2 متر است. بهترین مدل‌های تلویزیون با ابعاد 50 اینچ را به صورت مختصر معرفی خواهیم کرد.

تلویزیون 50 اینچ ال جی مدل 50NANO75

این تلویزیون از برند ال‌جی یکی از بهترین تلویزیون‌های 50 اینچ با صفحه نمایش NanoCell است که در سال 2021 تولید و در بازار عرضه شد. رزولوشن این محصول 4K است و قدرت آن توسط پردازنده‌ی Quad Core Processor 4K تامین می‌شود.

تلویزیون 50 اینچ سامسونگ 50TU8500

برند سامسونگ یکی از پیشتازان در صنعت تولید تلویزیون است که کیفیت محصولات آن در جهان زبان‌زد است. یکی از بهترین تلویزیون‌های 50 اینچ، تلویزیون سامسونگ 50TU8500 است که با صفحه نمایش کریستالی و کیفیت تصویر 4K محبوبیت زیادی در ایران دارد.

تلویزیون سامسونگ 50TU8500 در سال 2020 تولید شده و مجهز به پردازنده‌ی Crystal Processor 4K است که به کمک سیستم‌عامل Tyzen می‌توانید آن را مدیریت کنید.


تلویزیون 55 اینچ

یکی از پرفروش‌ترین تلویزیون‌ها در بازار ایران تلویزیون 55 اینچ است. ارتفاع این تلویزیون 68.5 سانتی‌متر و عرض آن 121 سانتی‌متر است. تلویزیون‌های 55 اینچ در سه نوع HD، Full HD و 4K ارائه می‌شوند. جالب است بدانید که فاصله‌ی مناسب تلویزیون و چشمان شما حتی به تکنولوژی 4K بودن نیز بستگی دارد و تنها نباید اینچ تلویزیون را در نظر داشته باشید.

فاصله‌ی مناسب برای تلویزیون‌های HD و Full HD که دارای 55 اینچی هستند، 2.1 متر و برای تلویزیون 55 اینچی با تکنولوژی 4K 1 متر است. با توجه به این فاصله‌ی استاندارد ابتدا فضایی که می‌خواهید تلویزیون خود را در آن قرار دهید را بررسی کرده و سپس برای خرید تلویزیون با سایز مناسب اقدام کنید. در ادامه بهترین مدل تلویزیون 55 اینچ را به شما معرفی می‌کنیم.

تلویزیون 55 اینچ سامسونگ 55Q700T

یکی از بهترین کیفیت‌های تصویر متعلق به تلویزیون 55 اینچ سامسونگ 55Q700T است؛ زیرا رزولوشن آن 8K است. این محصول با صفحه نمایش QLED و پردازنده‌ی Quantum Processor 8K جزو یکی از محبوب‌ترین محصولات برند سامسونگ در تلویزیون‌های 55 اینچ است.

تلویزیون 55 اینچ ال جی مدل 55NANO86

اگر پس از رسیدن به پاسخ سوال تلویزیون چه سایزی بخرم تصمیم گرفتید که تلویزیون 55 اینچ برای شما مناسب است، یکی از بهترین انتخاب‌ها تلویزیون 55 اینچ ال جی مدل 55NANO86 خواهد بود. کیفیت تصویر این دستگاه 4K است و تصاویری با جزئیات نمایش خواهد داد.

سیستم عامل این تلویزیون هوشمند webOS  و پردازنده‌ی آن α7 Gen4 AI Processor 4K می‌باشد. این مدل در دو سایز 55 و 65 اینچ تولید می‌شود که با توجه به فضای خود می‌توانید ابعاد مناسب را انتخاب نمایید.


تلویزیون 65 اینچ

اغلب ما نمی‌دانیم که تلویزیون چه سایزی بخریم و این تصور را داریم که هر چه تلویزیون بزرگ‌تر باشد، بهتر است و کارایی بیشتری دارد. این تفکر کاملا اشتباه است؛ زیرا شما باید با در نظر گرفتن فضا، بهترین انتخاب را داشته باشید. تلویزیون‌های 65 اینچ در سال‌های اخیر طرفداران بسیار زیادی را به سمت خود جذب کرده‌اند؛ زیرا تماشای فیلم و سریال، فوتبال و بازی‌های ویدئویی در این ابعاد و کیفیت لذت بسیار بیشتری دارد.

ابعاد تلویزیون 65 اینچ 143.90 در 80.94 سانتی‌متر است و با توجه به همین ابعاد می‌توان متوجه شد که برای فضاهای کوچک اصلا انتخاب مناسبی نیست. اما اگر فضای بزرگی در اختیار دارید، انتخاب این تلویزیون می‌تواند حال و هوای خانه و یا محل کار شما به طرز عجیبی تغییر دهد و هیجان و لذت تماشای تلویزیون را برای شما و عزیزانتان چندین برابر کند.

فاصله‌ی مناسب این تلویزیون 1.2 متر است؛ بنابراین حتما دقت کنید که آیا تی‌وی وال یا همان دیواری که تلویزیون را بر روی آن قرار می‌دهید تا جایگاه نشستن شما کمتر از این فاصله نباشد. بهترین مدل‌های 65 اینچ عبارتند از:

تلویزیون 65 اینچ ال جی مدل 65C1PVB

همان‌طور که می‌دانید کیفیت تصاویر ارائه شده در مدل‌های OLED از LED بهتر است و به همین دلیل تلویزیون 65 اینچ ال جی مدل 65C1PVB می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌هادر میان تلویزیون‌های 65 اینچ باشد. رنگ‌ها نیز در این صفحه نمایش تخت بسیار واقعی‌تر هستند و به لطف رزولوشن 4K می‌توانید تصاویر واقعی، شفاف و با جزئیاتی را مشاهده نمایید. قدرت این تلویزیون هوشمند نیز از پردازنده‌ی α9 Gen4 AI Processor 4K نشات می‌گیرد.


تلویزیون 75 اینچ

تلویزیون 75 اینچ یکی از بزرگ‌ترین تلویزیون‌هایی است که در بازار ایران وجود دارد. این تلویزیون برای فضاهای بزرگ مانند خانه‌های لوکس، رستوران‌های بزرگ، سالن‌های انتظار مکان‌هایی با متراژ بالا مانند بیمارستان و یا کافه‌های بزرگ مناسب است. ارتفاع این تلویزیون 93.5 سانتی‌متر و عرض آن 116.1 سانتی‌متر است و بهینه‌ترین فاصله از آن در حدود 1.4 متر در نظر گرفته شده است.

به واسطه‌ی کیفیت تصویر بهتر و ابعاد بزرگ‌تر تماشای فیلم، بازی‌های ویدئویی و سایر برنامه‌ها لذت‌بخش‌تر خواهد شد؛ زیرا زاویه دید گسترده‌تری را در اختیار شما می‌گذارد اما باید این نکته را نیز در نظر داشته باشید که انتخاب تلویزیون 75 اینچی برای فضاهای کوچک نه تنها کارایی ندارد؛ بلکه حتی به زیبایی و هارمونی چیدمان فضای شما نیز لطمه وارد خواهد کرد.

در ادامه دو  مدل از بهترین تلویزیون‌های 75 اینچ را به شما عزیزان معرفی می‌کنیم تا پس از رسیدن به پاسخ تلویزیون چه سایزی بخرم، در انتخاب مدل دچار مشکل نشوید.

تلویزیون 75 اینچ ال جی مدل 75NANO96

یکی از بهترین محصولات برند محبوب ال‌جی، تلویزیون 75 اینچ ال جی مدل 75NANO96 است؛ زیرا صفحه نمایش آن NanoCell است و رزولوشن 8K ارائه می‌کند. به لطف چنین ویژگی‌هایی تصاویر در این دستگاه کاملا واقعی و با جزئیات هستند و هیجان تماشای تلویزیون با آن چندین برابر خواهد شد.

این دستگاه در سال 2021 تولید شد و توانست در طی این مدت طرفداران زیادی را به سمت خود جذب کند. پردازنده‌ی این محصول α9 Gen4 AI Processor 8K است که به کمک سیستم عامل webOS می‌توانید از رابط کاربری ساده و جذاب آن لذت ببرید. لازم به ذکر است که این محصول دارای سایز 55 اینچ نیز می‌باشد و در صورت نیاز می‌توانید 75 اینچ و یا 55 اینچ آن را تهیه نمایید.

تلویزیون 75 اینچ سامسونگ 75Q70B

یکی از جدیدترین تلویزیون‌هایی که در سال 2022 تولید و در بازار جهانی عرضه شد، تلویزیون 75 اینچ سامسونگ 75Q70B است که به علت بزرگ بودن صفحه نمایش، در بسیاری از فضاهای بزرگ و لوکس از آن بهره می‌گیرند. نوع صفحه نمایش این محصول QLED است که کیفیت تصویر قابل توجهی دارد.

این دستگاه نه تنها ویژگی‌های فنی چشمگیری دارد؛ بلکه از لحاظ ظاهری نیز بسیار مینیمال و مدرن طراحی شده است. رزولوشن ارائه شده توسط این مدل 4K است که شما را به دنیای جدیدی از رنگ‌های واقعی و باجزئیات می‌برد. سیستم عامل تلویزیون 75 اینچ سامسونگ 75Q70B همانند اغلب محصولات این برند Tyzen است و از پردازنده‌ی  Quantum Processor 4K در تولید آن کمک گرفته‌اند.


حال که با ابعاد تلویزیون‌های محبوب و بهترین مدل‌های آن آشنا شدیم بهتر است به نکات مهمی که در پاسخ سوال تلویزیون چه سایزی بخرم موثر هستند را بررسی کنیم.

نکات مهم در انتخاب سایز تلویزیون

ممکن است حتی با توضیحات بالا نتوانسته باشید که تصمیم بگیرید که تلویزیون چه سایزی بخرم بهتر است به همین دلیل در ادامه‌ی این نوشتار از مولودی مال، مهم‌ترین عوامل در تعیین سایز تلویزیون مناسب و استاندارد را با هم بررسی خواهیم کرد. لازم به ذکر است که کارشناسان فروش مولودی مال نیز در هر ساعتی از شبانه‌روز پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود تا به سوال تلویزیون چه سایزی بخرم پاسخ دهند و در انتخابی بهتر شما را راهنمایی کنند. شما می‌توانید حتی به صورت آنلاین با مشاورین فنی و فروش ارتباط برقرار کنید و سوالات و مشکلات خود را برطرف نمایید.

مشخص کنید که قرار است تلویزیون بر روی دیوار نصب شود یا بر روی میز قرار می‌گیرد.

یکی از مهم‌ترین پارامترها در تعیین سایز مناسب تلویزیون این است که بدانید قرار است تلویزیون را بر روی دیوار نصب کنید و یا آن را بر روی میز قرار دهید. اگر به دلایلی مانند افزایش امنیت می‌خواهید تلویزیون را بر روی دیوار نصب کنید باید این نکته را در نظر بگیرید که فاصله‌ی تلویزیون تا چشمان شما بیشتر خواهد شد. هرچه از تلویزیون دورتر بنشینید، تصاویر را کوچک‌تر خواهید دید؛ بنابراین بهتر است فاصله‌ی تلویزیون را به صورت صحیح اندازه‌گیری کنید.

از چه زاویه‌ای تلویزیون را تماشا می‌کنید.

بر اساس نظر THX که در زمینه‌ی صدا و تصویر استاندارد فعالیت می‌کند، بهترین زاویه دید تلویزیون 40 درجه است اما از سوی دیگر جامعه مهندسان تلویزیون و تصاویر متحرک که به اختصار SMPTE نام دارد، بهینه‌ترین زاویه را 30 درجه تعیین کرده‌اند. با توجه به این استانداردهای اعلام شده، بهتر است فاصله‌ی چشم را بر اساس این زاویه در نظر بگیرید. با مطالعه‌ی جدول زیر می‌توانید مشخص کنید که تلویزیون چه سایزی بخرم.

ابعاد تلویزیونفاصله مناسب با زاویه ۳۰ درجهفاصله مناسب با زاویه 40 درجه
تلویزیون 25 اینچ۱.۰۴ متر0.77 متر
تلویزیون 30 اینچ1.24 متر0.92 متر
تلویزیون 35 اینچ1.45 متر1.07 متر
تلویزیون 40 اینچ1.66 متر1.22 متر
تلویزیون 45 اینچ1.86 متر1.37 متر
تلویزیون 50 اینچ2.06 متر1.53 متر
تلویزیون 55 اینچ2.28 متر1.68 متر
تلویزیون 60 اینچ2.48 متر1.83 متر
تلویزیون 65 اینچ2.69 متر1.98 متر
تلویزیون 70 اینچ2.9 متر2.13 متر
تلویزیون 75 اینچ3.1 متر2.29 متر
تلویزیون 80 اینچ3.31 متر2.44 متر
تلویزیون 85 اینچ3.52 متر2.59 متر

کیفیت تلویزیون مورد نظر را بررسی کنید.

یکی از مهم‌ترین عواملی که در کنار ابعاد تلویزیون بر روی نمایش بهتر تصاویر تاثیرگذار است، کیفیت تلویزیون می‌باشد. در دنیای امروز رزولوشن اغلب تلویزیون‌های مدرن 4K است؛ به این معنا که نسبت به تلویزیون‌های فول اچ‌دی تعداد پیکسل‌های آن 4 برابر است. منطقا هرچه تعداد پیکسل‌ها در صفحه نمایش بیشتر باشد، فاصله‌ی پیکسل‌ها از یکدیگر کمتر، کیفیت تصویر بالاتر، تصویر روشن‌تر و واضح‌تر خواهد بود. البته لازم به ذکر است که با پیشرفت تکنولوژی نسل جدیدی از تلویزیون‌ها با رزولوشن 8K نیز وارد بازار شده‌اند که کیفیت تصاویر آن بی‌نظیر است. برای آن‌که بتوانید در رابطه با سوال تلویزیون چه سایزی بخرم بهتر تصمیم بگیرید، حتما رزولوشن تصویر محصول موردنظر را بررسی کنید.

جمع‌بندی از تلویزیون چه سایزی بخرم؟

با توجه به این نوشتار متوجه شدیم که صرفا اندازه‌ی بزرگ تلویزیون برای تمامی فضاها انتخاب مناسبی نیست و شما باید به پارامترهای مهمی مانند ابعاد تلویزیون، محل نصب، کیفیت تصویر، زاویه دید و فاصله از چشم دقت کنید تا هیجان بیشتری را در هنگام تماشای تلویزیون تجربه کنید. شما می‌توانید تلویزیون موردنظر خود را از فروشگاه مولودی مال سفارش داده و در زمان و محل مورد نظر آن را به همراه ضمانت‌نامه تحویل بگیرید. تمامی محصولات موجود در فروشگاه مولودی مال دارای تضمین اصالت کالا هستند و با روش‌های ایمن حمل‌ونقل می‌شوند تا کالا به صورت سالم به دست شما عزیزان برسد. در صورت وجود سوالاتی از قبیل تلویزیون چه سایزی بخرم، می‌توانید از مشاورین مولودی مال راهنمایی بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید